REPORT Z X-MASSACRUPublikoval Datum


Letošní ročník X-massacru nabídl opravdu velice zajímavá jména, a to především pro fanoušky hardcoru: Andy The Core, Tieum, The Anunnaki, industirálový Sei2ure, či frencorový Dr. Peacock mluví za vše. Tuhle sestavu si nešlo nechat ujít a tak se několik tisícovek lidí rozhodlo v polovině prosince vyrazit na holešovické Výstaviště.

800x700-0-1-344-48480     800x700-0-1-344-48499

Hned před vstupem do areálu se kvůli důkladným prohlídkám návštěvníků tvořily fronty, a tak bylo nutné několik minut vystát. Po vpuštění však před námi čekala zajímavá noc, nabízející 3 stage. Jako první cestu volím klasicky do šatny, která fungovala na jedničku, poté už následuje obhlídka všech tří hal. V té nejmenší se tanečníci pohybují na zlámané rytmy tvrdšího dnb, která dnes bude hostit několik zahraničních umělců v čele s Current Value a Coohem. Druhá, tekkno stage, letos povýšila a přesunula se do větší haly. Nechybí zde tradiční tekkno stěna i velké logo letošního X-massacru. Po přesunu do haly třetí (hard stage) je jasné, kde dnes strávím většinu času. Ještě je třeba se posilnit, za vcelku příjemné ceny, a můžeme vyrazit do boje.

Sei2ure

Na stage nastupuje Holanďan Sei2ure a hala se začíná zvolna zaplňovat. První část setu se nese spíše v industriálním duchu. Krom vlastní tvorby, kde nejvíce vyniká Informer a Sd & Rr, slyšíme i Game Tight a zabijácou Testify od I:Gora. Dostane se ale i na klasický hardcore v podobě Agony (Mad Dog) či Never Look Back a Domestic Violence (Stereotype). Na stagi sice chybí jakákoliv projekce, plně to však nahrazuje parádní světelná show. Postupem času přidává Sei2ure na tvrdosti i rychlosti, ale zařadí i Raging In The Dancehall (Endymion, TOA remix) nebo Phreak Ya Speaka (N-Vitral). Za jeho nesmělou tváří se schovává slušná porce tvrdých beatů, které jsou ovšem jen předzvěstí nastupujícího pekla.

The Anunnaki

Už se totiž připravuje dvojka The Anunnaki, která už od pohledu vypadá, že se s tím rozhodně mazat nebude. Na úvod nás rozhoupají Raging In The Dancehall (Endymion, TOA remix) a Game Tight (I:Gor), tedy tím, co nám nabídl i předchozí Sei2ure. Odlehčenější verzi hardcoru zastupuje Mad Dog povedenou Not My Tempo a novinkou Good Old Times, stejně tak jako Never surrender (Tommyknocker). Hala je slušně obsazená, přesto není problém dostat se do předních řad a mít kolem sebe dostatečné místo. Toho je třeba, zvláště při sérii Noise Pumper, Ghetto Kung Fu, Ultimate Hunter a především Sam’s Gospel (N-Vitral, TOA)! The Anunnaki si to užívají stejně tak, jako dav pod nimi, a neustále zatápějí pod kotlem. Co se však týče teploty haly, zdá se mi téměř ideální. Ani v tom nejhustším davu nepanuje přílišné horko, jak je obvyklé. Vlnu nadšení vzbudí Envy (Angerfist, N-Vitral), která na zdejším zvuku šlape parádně. To samé se dá říci i o téměř klasice Fucking hostile (TOA). The Anunnaki sice nedávají moc prostoru pro svou tvorbu, ale i tak je jejich selekce parádní. Pokračujeme s Unexistem – Music Is My Weapon, Meccano Twins – The Man Sacrifice nebo Underground Vandalz – Fuck You. Jak je zvykem, s blížícím se koncem ubývá času na vydechnutí. To už slyšíme hlášku Brutale! Na úplný závěr si však vybrali parádní pecku Fail 2 Comply – Bullet in my teeth, neskutečná jízda a skvělé zakončení tohoto setu!

Tieum

Jedním z velkých jmen na letošním X-massascru byl francouzský Tieum, mimo jiné zástupce Neophyte records. Ze začátku přichází oproti The Annunaki mírné zvolnění a selekce se nese v duchu jeho posledních vystoupení. Tedy: PCP – Hardcore MF (Tieum MashUp), D-Fence – Krakaka (Tieum Remix), Radium feat. Satronica – 54321 (Tieum Remix), Bakhura – Ultimate Tieum MashUp, Angerfist – Right through your head (Tieum remix). Lehce pomalejší tempo ovšem vyvažuje tvrdost jeho beatů, která zde opravdu vyznívá dobře. Tieum často sahá po své produkci: Spider, Demon, tradičně Dirty Man a také nejnovější počiny Sock It a What You Want. Nechybí ani bláznivá Koekoek Jonguh (D-Fence), do které se vklíní Drop It (DJIPE). Krom známých věcí však slyšíme i dosti zajímavých nových skladeb. Něco jako Kingdom Core remix, pár zpívánek, již jsou přebity drtivými tóny. Ze své známé produkce zazní ještě Swingbeat nebo pecka Disorder, ta ovšem bez metalového intra, což je škoda. K tomu chybějícímu se ještě řadí Slice En Up a Coming At You Strong, ale vynahrazují to jiné. Tím je třeba Unexist – Power Of Underground a Fraud nebo Rewind (Andy The Core remix), která je předzvěstí toho, kdo se nám představí za chvíli. Jako poslední je spolupráce s Neophytem a Robem Gee, neboli projekt Riot Squad a jejich Doshemeklota.

Andy

Tieum sklidí potlesk, který zároveň vítá hardcorový vrchol noci – Andy The Core. Ten už je za mixem natěšen a začíná pěkně zostra – Brutal Method, která by se dala považovat za vrchol večera. Destrukce však probíhá nadále: Drop Zone, Steal this, Hardcore Italia (remix), ale také zpomalení v podobě vokálu Sentenced (Born Slippy edit). Andyho hraní opravdu baví a stíhá si mezitím i pořizovat videa s nadšeným davem pod ním. Svižné mixy i tempo desek nenechají nikoho vydechnout. Atmosféru podporují další sklady jako Rockus (Unexist & Drokz), Bomb by bomb (The Sickest Squad & Radium) a Rage (I:Gor, Fuck you Edit). Prostor dostane i sborový zpěv Meccane (Mad Dog, Meccano Twins). Během setu se dokonce v předních řadách uprostřed vytvoří kolečko, do kterého několik odvážlivců po dropu vlétne – tzv. Mosh Pit. I to přidává na celkové atmosféře. Andy přikládá další pecky: Only in Texas, Virus D – tedy opět se zpěvem, ale ke konci setu přikládá stále rychlejší pecky, třeba povedenou Bring Us Some (Radical Redemption & Destructive Tendencies). Snad nejméně tvrdou skladbou v setu je Furyan – Dynamite (Bootleg). Poté se objevuje i frenchore, třeba v podobě Rockin Fire (Radium) a na úplný závěr Andy The Core feat. MC A.D.K. – The last one (Don’t fuck with Andy The Core). Očekávání se naplnilo! I Andy The Core předvedl velmi dobré vystoupení, při kterém se všichni bavili a na plno vyřádili.

.Dr. Peacock

Je však znát, že přece jen většina návštěvníku přišla na pána, který přichází záhy – Dr. Peacock. Hala je teď zaplněná nejvíce z celé noci a stage se v tuto chvíli proměňuje z hardcoru na frenchore. Tím tak končí má mise. V ranních hodinách ještě obejdu zbylé dvě stage, zvláště tekkno stage je hodně zaplněná. Není zrovna pohodlné chodit mezi halami jen tak v triku, ale co byste chtěli v prosinci, že? Ani strohá nabídka jídla v podobě hamburgerů mě příliš neláká a tak již opouštím brány Výstaviště. Párty ovšem nekončí a ještě spousta návštěvníku si ji užívá, někteří snad do úplného konce. Při hodnocení akce vidím převážné množství pozitiv: šatna, prostor, cena, světelná show, zvuk a především line-up. To vše se dle mého názoru povedlo. Mírné nedostatky snad jen při frontě u vstupu a nabídky pouze jednoho jídla.

A jak vystihnout jedním jediným slovem letošní X-massacre? Byl to prostě „masakr“!

Komentáře jsou vypnuty.