FORBIDDEN SOCIETY RECORDINGS LABEL NIGHT BRNO w/ Eye D / Task Horizon / Forbidden SocietyPublikoval Dne 3.3.2014

Forbidden Society Recordings & Redrum Crew presents : Forbidden Society Recordings Label Night BRNO – Klub Favál / Brno / 14.3.2014

OFFICIAL TEASER : http://www.youtube.com/watch?v=-3iMtXTx44U

EYE-D ROZHOVOR + METALCAST MIX :
http://fsrecs.com/cz/podcasts/metalcasts/metalcast-vol-024-feat-eye-d/

TASK HORIZON ROZHOVOR :
http://fsrecs.com/cz/interviews/interview-with-task-horizon-forbidden-society-recordings-label-night-brno-2014/

AFTERMOVIE FROM THE LAST FSRECS LABEL NIGHT / AFTERMOVIE Z POSLEDNÍ FSRECS LABEL NIGHT :
http://youtu.be/hh3O6VTrzzA

↓↓ FOR ENGLISH PLEASE SCROLL DOWN ↓↓

Jak už jste určitě zaznamenali, v Brně se uskuteční první mimopražská in-door Forbidden Society Recordings Label Night. Celé se to odehraje 14.3.2014, pod přísným dohledem Forbiddena Society, v brněnském Favále a kromě hlavní Drum & Bass stage na vás čeká i druhá, na které se budou hrát Electrobreaky.

Po velice vydařené loňské akci s Forbidden Society pod hlavičkou DNB DNA, se spojili síly Redrum Crew s Forbidden Society a do Brna přivezou první a určitě ne poslední, Forbidden Society Recordings Label Night.

Aby těch premiér nebylo málo, úplně poprvé v Česku zahraje Švýcar Task Horizon! Ten se objevil na remixovém albu Forbiddena Society s názvem “The Overkill“ s remixem “Hurtlocker“. Nejen tento remix stojí za pozornost, ale například i nedávno vydané “Evolved EP“ na labelu Cause 4 Concern, kde Task Horizon zremixoval dvě své vlastní pecky a dvě klasiky od Cause 4 Concern. Task Horizon je člověk, kterého by jste neměli v tomto roce přehlédnout.

Druhým, nebo vlastně prvním headlinerem brněnské Label Night bude holanďan Eye-D, nebo-li polovina celosvětově uznávaného dua The Outside Agency, kteří se na scéně pohybují více jak 15 let a stále mají co říct, ba dokonce, udávají rytmus ve svém žánru, ve světě Hardcoru, Crossbreedu a vlastně i Drum & Basu.

Třetím a vždy jasným headlinerem je label boss Forbidden Society, pod jehož taktovkou bude celý večer veden.
Tří-člennou sestavu headlinerů doplní kromě Redrum DJů: Soldik, Pier a Hrr.nec, také drtička Nikisha z Frenbass Crew! Druhou stage obsadí Electrobreaky a všechno mezi tím. Servírovat je budou po celou noc Thinngy, Sicky, Kotlyk & Yak a Checkmate.

Neodmyslitelnou součástí večera bývají i dekorace a ne jinak tomu bude i v Brně. Stejně jako na poslední pražské Label Night, i v Brně se o vizuální část, kterou bude jak dekorace, tak hýbající se obrázky na plátně, postarají borci z OKO3. Jejich práce jsou známé například z letních Let It Rollů, takže se kromě ucha, potěší i oko.

Eye-D ( PRSPCT / Genosha / NL )

https://www.facebook.com/eyedmusic
http://soundcloud.com/eye-d
http://soundcloud.com/the-outside-agency

Eye-D je znám především jako Drum & Bassový producent, to když ho v roce 1998 úplně pohltila láska k lámaným beatům. Na samém začátku jeho djské a producentské kariéry stál však Hardcore a společný projekt s DJ Hiddenem – The Outside Agency. Jako Eye-D prorazil hranice Holandska s deskami na labelech Ruff-Teck, Piruh a Citrus. Byla to pecka “Unicorn MF“ a pak remixy na Citrusu, díky kterým se stal holandským exportem číslo jedna. Kultovním se stal kolab s Black Sun Empire na desce s tracky “Milkshake b/w Brainfreeze“, nebo remix Zardonicova tracku “Revolution“ z loňského roku. Více než v Drum & Bassu se Eye-D angažuje v Holandsku oblíbenějším projektu zaměřeným na Crossbreed, Hardcore a okrajově a Dubstep. Tracky a alba The Outside Agency se prolínají mezi labely Union, PRSPCT a jejich vlastním Genosha Recordings. Za povšimnutí určitě stojí nejen Crossbreedové album “Peer To Peer Pressure“, ale i necelý rok staré dubstepové “The Dogs Are Listening“. Čekejte čisté zlo, ostré bicí a do kůže řezající hejtky.

Task Horizon ( Forbidden Society Recordigs / Evolution Chamber / CH)

https://www.facebook.com/Task.Horizon
http://soundcloud.com/taskhorizonmusic/tracks

Task Horizon ve svých počátcích tvořila dvojice Aaron von Schroeder a Jonas Ullman (Uman Blokhead). Desky se jim podařilo vydat na hezké řádce anglických a amerických labelů. Posledních pár let za Task Horizon bojuje už jen Aaron a stejně jako jeho bývalý kolega ve zbrani, i on začal makat na zvuku a s první ukázkou nových zítřků, se vytáhl double A singlem “Kill The Pain b/w Letting Go“ na labelu Cause 4 Concern před třemi lety. Od té doby má na svém kontě zářezy především jako velmi vyhledávaný remixér. Remix tracku “Hurtlocker“ v originále od Forbidden Society, se stal open trackem “The Overkill“ kompilace labelu Forbidden Society Recordings v loňském roce. V té době vydal opět na Cause 4 Concern, remixové EP s názvem “Evolved“ a remix “Control Freak“ se hrál ve všech setech a podcastech napříč sety všech djů. Asi v polovině roku 2012 založil label Evolution Chamber, který slouží jako vizitka jeho vlastní tvorby. Tvrdé nakopáváky a inspirace v Drumstepu, Dubstepu a Electru dovedla Task Horizon od zatvrzelého undergroundově smýšlejícího producenta, který lpěl na zachycení dekády ve své tvorbě, až k dnešnímu mainstreamu, ale jak sám říká, vždy jde především o hudbu a tu nechávám mluvit nejvíce.

Forbidden Society ( Forbidden Society Recordings )

http://soundcloud.com/forbiddensociety
http://www.facebook.com/forbiddensocietydnb
http://www.facebook.com/fsrecordings
http://www.forbiddensocietyrecordings.com/artists/forbidden-society

Jindra se stal nedílnou součástí nejen domácí scény, ale i té světové. Forbidden Society Recordings Label Night najdeme čím dál častěji i za hranicemi Česka, dokonce Evropy. Tvrdá práce a každodenní kontakt s fanoušky je to, co Jindru charakterizuje mimo klub, v klubu je to kromě spolupráce s publikem a vytříbeného vkusu, hlavně jeho originální pojetí Drum & Bassu a stále pokračující vývoj v hudbě, kterou dělá. Prozatím posledním releasem labelu je kompilace “The Overkill“, která je plná remixů od starých známých jako například Katharsys a Hallucinator, tak i těch, které Jindra spoluobjevil – Killer Industries a The Clamps. Kromě Drum & Bassu našel Jindra své uplatnění i v Electro-breaku jako Pornothrasher a momentálně pracuje na debutovém albu.

VJs & Decoration by : https://www.facebook.com/oko3visuals

Forbidden Society Recordings and Redrum Crew presents:

Main stage:

Eye-D ( PRSPCT / NL )
Task Horizon ( Forbidden Society Recordigs / Evolution Chamber / CH)
Forbidden Society ( Forbidden Society Recordigs )
Soldik ( Redrum )
Nikisha ( Frenbass )
Pier ( Redrum )
Hrr.nec ( Redrum )
+
VJs & decorations

2nd electrobreakz stage:

Thinngy ( Breakbeat Bandits )
Sicky ( Frutakru )
Kotlyk & Yak ( Pohon )
Checkmate ( Redrum )

Kdy: 14.3.2014
Kde: Brno, Favál – Music Circus
Start: 21:00
Konec: 06:00
Vstup: do 22:00 za 130,- / po 22:00 za 170,-
GPS: 16.5797586°E, 49.1847286°N

Web: http://fsrecs.com/
Web: http://www.redrumcrew.cz/

________________________________________________________________________________________________________

Forbidden Society Recordings & Redrum Crew presents : Forbidden Society Recordings Label Night BRNO – Faval club / Brno / 14 March 2014

OFFICIAL TEASER : http://www.youtube.com/watch?v=-3iMtXTx44U

EYE-D INTERVIEW + METALCAST MIX :
http://fsrecs.com/podcasts/metalcasts/metalcast-vol-024-feat-eye-d/

TASK HORIZON INTERVIEW :
http://fsrecs.com/interviews/interview-with-task-horizon-forbidden-society-recordings-label-night-brno-2014/

AFTERMOVIE FROM THE LAST FSRECS LABEL NIGHT :
http://youtu.be/hh3O6VTrzzA

As you probably already know, Brno will be the host of the very first in-door Forbidden Society Recordings Label Night outside of Prague. The whole event will took place on March 14 2014 in Faval club in Brno under the stern supervision of Forbidden Society himself. Two stages will be awaiting you there: main drum & bass stage and electrobreaks stage.

After very successful DNB DNA party with Forbidden Society last year, Brno based Redrum crew joined forces with Forbidden Society and decided to bring to Brno the first, but certainly not the last, Forbidden Society Recordings Label Night.

But that won’t be the only “first” of the Label Night: for Task Horizon, hailing from Switzerland, this will be the first visit to Czech Republic! Last year his remix of “Hurtlocker” appeared on Forbidden Society’s remix album “The Overkill”. But be sure to not miss his other remixes as well: recently released “Evolved EP” on Cause4Concern label contains two remixes of his older tunes accompanied by two remixes of classic Cause4Concern songs. Simply put, Task Horizon is certainly a man to watch in 2014.

The “second” headliner of the night will be none other than the flying Dutchman Eye-D aka half of the respected duo The Outside Agency, that cruises the music scene for more than 15 years and still has not only much to say, but sets the course in genres such as hardcore, crossbreed or drum & bass.

The third headliner will be, of course, the label boss Forbidden Society, who will be overseeing the whole event.

The three-headed headliner hydra will be supported by trio of Redrum DJs, namely Soldik, Pier, Hrr.nec, and by the iron lady Nikisha from Frenbass Crew! The second stage will be reserved for electrobreaks and sundry, which will be served gradually through out the whole night by Thinngy, Sicky, Kotlyk & Yak and Checkmate.

Inseparable part of Label Nights is also distinct decoration, which will remain true even for Brno edition. The visual side of the party will be handled by OKO3, who also took care of the last Label Night in Prague, but you can know their work also from the summer Let It Roll festivals. Long story short, pleasure will be prepared not only for your ears, but eyes as well.

Eye-D ( PRSPCT / Genosha / NL )

https://www.facebook.com/eyedmusic
http://soundcloud.com/eye-d
http://soundcloud.com/the-outside-agency

Eye-D is known mainly as a drum & bass producer since 1998, when the love of broken beats fully absorbed him. But at the very beginning of his DJ and producer carrier stood hardcore and joint project with DJ Hidden called The Outside Agency. Under the moniker Eye-D he broke out of the borders of the Netherlands with tracks on labels such as Ruff-Teck, Piruh a Citrus. It was mainly the hit song “Unicord MF“ and then remixes on Citrus label, that made him Dutch dnb export number one. Not short of cult status is his colab with Black Sun Empire “Milkshake b/w Brainfreeze” or his remix of Zardonic’s song “Revolution” from last year. However, in his homeland, Eye-D is much more invested in crossbreed, hardcore and partly dubstep. Tracks and albums from The Outside Agency are spread across labels Union, PRSPCT and their very own Genosha Recordings. You should definitely check out not only their crossbreed album “Peer To Peer Pressure”, but also their dubstep album “The Dogs Are Listening” from 2012. Be prepared for pure evil, edge sharp snares and skin cutting hi-hats.

Task Horizon ( Forbidden Society Recordings / Evolution Chamber / CH )

https://www.facebook.com/Task.Horizon
http://soundcloud.com/taskhorizonmusic/tracks

In its beginnings Task Horizon used to be a two man project of Aaron von Schroeder and Jonas Ullman (Uman Blokhead). They managed to release nice couple of tracks on various English and American labels. Today, however, Task Horizon is carried forward only by Aaron. Similarly to his former colleague, he started to re-imagine the sound of Task Horizon and with the first sample of the days to come, double A single “Kill The Pain b/w Letting Go” released on Cause4Concern, he showed three years ago that he is on the right track. Since then he established himself mainly as a highly sought-after remix producer. His remix of “Hurtlocker” originally by Forbidden Society became the opening track of “The Overkill” compilation on Forbidden Society Recordings released last year. Around that time, he also released, again on C4C label, remix EP called “Evolved” – the remix of “Control Freak” could have been virtually heard from every set and every podcast. Approximately in the midst of 2012 he founded his own label Evolution Chamber, which serves as a exposition of his own production. Heavy kicks and inspiration flowing from drumstep, dubstep, and electro eventually led Task Horizon from obstinate underground mindset to more mainstream-friendly approach, but as he himself keeps saying: it’s all about the music and I let it do the talking.

Forbidden Society ( Forbidden Society Recordings )

http://soundcloud.com/forbiddensociety
http://www.facebook.com/forbiddensocietydnb
http://www.facebook.com/fsrecordings
http://www.forbiddensocietyrecordings.com/artists/forbidden-society

Forbidden Society (aka Jindra) became inseparable part of not only Czech music scene, but international scene as well. Forbidden Society Recordings Label Night can be found more and more often beyond the borders of the Czech Republic, even Europe. Hard work and everyday interaction with his fans is what characterizes Jindra outside of club. In clubs it is mainly great connection with the crowd, refined taste in music and most importantly his original take on drum & bass and never ending evolution of his music. Last release of his label, compilation “The Overkill”, is filled with remixes by usual suspects such as Katharsys or Hallucinator, but also with new blood, that Jindra helped to discover, e.g., Killer Industries or The Clamps. Aside from drum & bass, Jindra found his calling also in electrobreaks under the name of Pornothrasher – at the moment he is working on his debut album.

Forbidden Society Recordings and Redrum Crew presents:

Main stage:

Eye-D ( PRSPCT / NL )
Task Horizon ( Forbidden Society Recordigs / Evolution Chamber / CH )
Forbidden Society ( Forbidden Society Recordigs )
Soldik ( Redrum )
Nikisha ( Frenbass )
Pier ( Redrum )
Hrr.nec ( Redrum )

VJs & Decoration by : https://www.facebook.com/oko3visuals

2nd electrobreakz stage:

Thinngy ( Breakbeat Bandits )
Sicky ( Frutakru )
Kotlyk & Yak ( Pohon )
Checkmate ( Redrum )

When: 14 March 2014
Where: Brno, Faval – Music Circus
Start: 09:00 PM
End: 06:00 AM
Admission: until 22:00 – 130 CZK / after 22:00 – 170 CZK
GPS: 16.5797586°E, 49.1847286°N

Web: http://fsrecs.com/
Web: http://www.redrumcrew.cz

77164_10151867610311363_159285946_n

Reklama

Sdílejte článek:

Komentáře jsou vypnuty.